Czym są Kryptowaluty?
Kryptowaluty

Kryptowaluty jest to nowa technologia internetowa, służąca do m.in. środka płatniczego ale i nie tylko, to tylko jedno z wielu zastosowań. Działa na zasadzie „peer-to-peer”, czyli nie posiada rządu, miejsca lub organizacji, która go kontroluje. Nie jest przez nikogo sprawdzany. Nie posiada namacalnej wartości, nie istnieje fizycznie. Stworzona  za pomocą oprogramowania komputerowego, czyli jest to waluta cyfrowa działająca wewnątrz oprogramowania w przeciwieństwie do fizycznej waluty. Działa na technologii Blockchain.

Użytkownicy, którzy są częścią tego systemu, ich komputery są częścią sieci przez które następuje wymiana transakcji. Stan posiadania kryptowaluty, sprawdzimy w indywidualnym portfelu. Tworzony jest automatycznie,  gdy po raz pierwszy wejdziemy do systemu. Portfel, możemy mieć na swoim własnym komputerze czy też pendrive i tylko my mamy do niego dostęp.

Można też trzymać na „portfelach internetowych”, zarządzane przez osoby trzecie – oznacza to, że mogą oni uciec z naszymi pieniędzmi i nie jest to w 100% bezpieczne.

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, ale obecnie jest ich dużo więcej.

Technologia Blockchain:

Wykorzystywany system przez kryptowaluty, jest to sposób rozliczania, zawierania i zapisywania transakcji. System ten, pozwala na wysyłanie i przechowywanie informacji o transakcjach internetowych i wiele więcej. Informacje te, są przechowywane w tzw. „blokach danych”, kiedy jeden zostanie zapełniony tworzy się kolejny i tak w kółko tworząc łańcuch danych czy też bloków.

Na każdy zapis bloku trzeba czekać na tzw. „zatwierdzenie transakcji”.  Informacje tam trzymane mogą być różne o transakcjach np. akcji, udziały, sprzedaż i kupno kryptowalut jak i zwykłych walut ale to tylko niewielka część wykorzystania blockchain.

Jednym z zadań blockchain, jest utrzymanie cyfrowej księgi rachunkowej, rozrzucona po całej sieci za pomocą jego kopii. Księga jest dostępna dla wszystkich i każdy komputer w sieci może brać udział, jest jednak w pełni zabezpieczona przed niepowołanym dostępem.

Wszystkie transakcje są publiczne i można je jedynie zobaczyć, ale nigdy nie wiadomo kto tą transakcje wykonał.

Altcoiny:

Są to kryptowaluty, alternatywne coiny, stworzone po Bitcoinie. Często tworzone w innym celu i zawierające inne cechy. Mogą być np. szybsze (szybkie przelewy i zatwierdzenia transakcji), zawierać mniejszą prowizje, opierać się na innej technologi czy też służyć do konkretnych transakcji.

Kopanie kryptowalut:

Jest możliwe „kopanie” kryptowalut. Polega to na zatwierdzaniu nowych bloków blockchaina i dołączanie ich do istniejącego łańcucha. Aby wykopać nowy blok, trzeba rozwiązać tzw.  „problem kryptograficzny”. Polega to na znalezieniu odpowiedniego ciągu znaków tzw. hash. Czyli, osoba która „wykopie” rozwiązanie (górnik) ogłasza to w sieci a inni sprawdzają czy jest poprawny. Jeśli wszystko jest dobrze i rozwiązanie jest poprawne, to jest wydobyty nowy blok a górnik zostaje wynagrodzony w postaci waluty krypto.

Dodatkowo, górnicy otrzymają także walutę z opłat za transakcje.

Aby wykopać poprawne rozwiązanie, wymagane jest sporo mocy obliczeniowej. Do kopania można użyć swojego zwykłego komputera, samej karty graficzne bądź specjalnych do tego narzędzi. Nie kiedy, w niektórych kryptowalutach potrzeba aż tyle mocy obliczeniowej, że pojedynczy górnik nie ma szansy wykopać bloku. Dlatego często górnicy łączą swoją moc obliczeniową, aby wspólnie kopać (pool).

Hash: 

Jest to zakodowany cyfrowy podpis w formacie szyfrowania  SHA-256 (są też inne typy). A teraz na chłopski rozum:

Przykładowo słowo: Pieniądze będzie wyglądało tak:
de1671ee6ab10fe7f0b803b63243f753912116f95c10a2c8308c2278bf3432cb

Dzięki temu można dowolnie długi tekst bądź każde dane przedstawić w postaci jednego identyfikatora. Ta funkcja służy do kopania Bitcoina.
Tworzenie takiego identyfikatora (hasha) polega na przetworzeniu danych za pomocą skomplikowanych algorytmów matematycznych.
W wyniku przetwarzania powstanie wyżej przedstawiony ciąg liter i cyfr. Posiada unikalny zapis

Tutaj możecie znaleźć ciekawy kalkulator: Hash kalkulator

Stworzenie ręcznie takiego szyfrowania jest wręcz nierealne (można, ale zajęłoby to mnóstwo czasu), dlatego są wykorzystywane do tego komputery a konkretnie karty graficzne, które są używane do kopania kryptowalut. Oprócz kart, można wykorzystać także procesor, jednak karta graficzna nie ma sobie równych.